Návrat z dovolené do kanceláře – jak se z toho nezbláznit?

Návrat z dovolené do kanceláře – jak se z toho nezbláznit?

Máte pocit, že po dovolené potřebujete ještě dalších pár dní volna? Vězte, že v tom nejste sami. Vystřízlivět ze sladkého nicnedělání a naskočit znovu do pracovní rutiny není snadné – hodí se proto mít v rukávu pár triků, kterými si proces aklimatizace usnadníte. My vám pár z nich prozradíme v následujícím článku.

Stres a špatná nálada po návratu jsou normální

Ačkoli jezdíme na dovolenou právě proto, abychom si odpočinuli, často se vracíme otupělí, nesoustředění a bez nálady. Tento splín je tak běžný, že pro něj v angličtině existuje názevpost-vacation blues. Dobrou zprávou je, že po pár dnech sám odezní. Pokud chcete průběh urychlit, zkuste se podělit o své zážitky s rodinou nebo přáteli, vystavte si doma přivezené suvenýry nebo uspořádejte společné promítání fotek a videí. Pomoci si můžete i naplánováním dalšího výletu, ať se máte na co těšit.

fotky-z-dovolene

„Dobrou náladu a snadnější návrat do práce po dovolené si můžete pojistit doplňkem stravy Libretto. Dvě tobolky denně vám dodají správný poměr omega-3 mastných kyselin, hořčíku, kyseliny listové a vitamínu E, tedy látek podporujících duševní pohodu a zdravou psychiku.“

Po návratu hlavně pomalu

Z dovolené se vraťte o den dřív. Budete mít dostatek času si vybalit a dát doma vše do pořádku. A jak se v následujících dnech co nejsnadněji vrátit do normálu?

  • Na první dny v práci si neplánujte nic složitého. Schůzky přesuňte, aby byl váš kalendář alespoň ze začátku prázdný. Začněte jednoduchou rutinou a prací, která vás baví – dostanete se rychle zpět do pracovního tempa a první výsledky vás namotivují. Naopak se vyhněte těžkým úkolům, které vás můžou zbytečně stresovat. Nezapomeňte si také zmapovat terén a zeptat se svého zástupu, co se za dobu vaší nepřítomnosti dělo.
  • Aklimatizace nějakou dobu trvá, nevěšte proto hlavu, pokud vám hned nepůjde vše od ruky. Dopřejte si čas a postupujte systematicky. E-maily vyřizujte od těch nejnovějších až po ty nejstarší – vyhnete se tomu, že byste odpovídali na něco, co už někdo vyřešil.
  • Buďme na sebe ohleduplní. Dejme prostor i kolegům, kteří se právě vrátili z dovolené, a neplánujme jim důležitou schůzku hned na pondělní ráno.
navrat-do-prace

Před odjezdem si ukliďte stůl

Málokdo z nás se na návrat do práce těší. Především pokud jsme odjeli od rozdělané práce, nepamatujeme si úkoly, e-mailová schránka praská ve švech a nevíme, kde nejdřív začít. Stresu ze zahlcení jde předejít už před samotným odjezdem – stačí si pomyslně uklidit pracovní stůl. Před dovolenou si připravte přehled rozdělaných úkolů, abyste se po návratu co nejrychleji zorientovali. Označte si, v jaké fázi jsou jednotlivé projekty, kdy mají termín, u koho čekáte na odpověď a zda máte vše potřebné k dispozici. Tento přehled usnadní práci také kolegovi, který vás bude po dobu nepřítomnosti zastupovat. Nezapomeňte na nastavení automatické odpovědi na e-maily a zanechání svého kontaktu pro urgentní případy.

Na dovolené si hlavně odpočiňte a po návratu nemějte strach – lenost vás po pár dnech zase přejde a budete se v kanceláři zase cítit jako ryba ve vodě.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na svém Facebooku.

S čím Vám Libretto pomůže?

Díky Librettu zvládnete každodenní povinnosti s klidnou hlavou a v dobré náladě.

Rady pro duši do vaší schránky

Zadejte váš e-mail a získejte pravidelný přísun rad pro vaši duši.

×

Nejčastěji vás zajímá

Vyhledávání na blogu

Související články

Zaostřeno na rybí olej: jak se podílí na fyzickém zdraví i psychické pohodě?

Zaostřeno na rybí olej: jak se podílí na fyzickém zdraví i psychické pohodě?

Rybí olej na lžičce možná nepatří mezi naše oblíbené vzpomínky z dětství. Rodiče ale věděli, co dělají, když se nenechali našimi protáhlými obličeji odradit – obsahuje totiž dva typy omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité nejen pro kardiovaskulární systém a pokožku, ale také normální fungování mozku.

Jak si udržet psychickou pohodu i v zimě?

Jak si udržet psychickou pohodu i v zimě?

Nedostatek denního světla, sychravé počasí a zima – za takových podmínek je udržet si dobrou náladu a nepropadnout splínu těžší než kdy jindy. Proč tomu tak je a jak s nepříjemnými pocity bojovat, pokud na vás přece jen dolehnou?

Vánoce nemusí znamenat stres – užijte si je v klidu a pohodě

Vánoce nemusí znamenat stres – užijte si je v klidu a pohodě

Štěstí přeje připraveným – a těm se seznamem Jde vám hlava kolem jen…

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku