Návrat z dovolené do kanceláře – jak se z toho nezbláznit?

Návrat z dovolené do kanceláře – jak se z toho nezbláznit?

Máte pocit, že po dovolené potřebujete ještě dalších pár dní volna? Vězte, že v tom nejste sami. Vystřízlivět ze sladkého nicnedělání a naskočit znovu do pracovní rutiny není snadné – hodí se proto mít v rukávu pár triků, kterými si proces aklimatizace usnadníte. My vám pár z nich prozradíme v následujícím článku.

Stres a špatná nálada po návratu jsou normální

Ačkoli jezdíme na dovolenou právě proto, abychom si odpočinuli, často se vracíme otupělí, nesoustředění a bez nálady. Tento splín je tak běžný, že pro něj v angličtině existuje názevpost-vacation blues. Dobrou zprávou je, že po pár dnech sám odezní. Pokud chcete průběh urychlit, zkuste se podělit o své zážitky s rodinou nebo přáteli, vystavte si doma přivezené suvenýry nebo uspořádejte společné promítání fotek a videí. Pomoci si můžete i naplánováním dalšího výletu, ať se máte na co těšit.

fotky-z-dovolene

„Dobrou náladu a snadnější návrat do práce po dovolené si můžete pojistit doplňkem stravy Libretto. Dvě tobolky denně vám dodají správný poměr omega-3 mastných kyselin, hořčíku, kyseliny listové a vitamínu E, tedy látek podporujících duševní pohodu a zdravou psychiku.“

Po návratu hlavně pomalu

Z dovolené se vraťte o den dřív. Budete mít dostatek času si vybalit a dát doma vše do pořádku. A jak se v následujících dnech co nejsnadněji vrátit do normálu?

  • Na první dny v práci si neplánujte nic složitého. Schůzky přesuňte, aby byl váš kalendář alespoň ze začátku prázdný. Začněte jednoduchou rutinou a prací, která vás baví – dostanete se rychle zpět do pracovního tempa a první výsledky vás namotivují. Naopak se vyhněte těžkým úkolům, které vás můžou zbytečně stresovat. Nezapomeňte si také zmapovat terén a zeptat se svého zástupu, co se za dobu vaší nepřítomnosti dělo.
  • Aklimatizace nějakou dobu trvá, nevěšte proto hlavu, pokud vám hned nepůjde vše od ruky. Dopřejte si čas a postupujte systematicky. E-maily vyřizujte od těch nejnovějších až po ty nejstarší – vyhnete se tomu, že byste odpovídali na něco, co už někdo vyřešil.
  • Buďme na sebe ohleduplní. Dejme prostor i kolegům, kteří se právě vrátili z dovolené, a neplánujme jim důležitou schůzku hned na pondělní ráno.
navrat-do-prace

Před odjezdem si ukliďte stůl

Málokdo z nás se na návrat do práce těší. Především pokud jsme odjeli od rozdělané práce, nepamatujeme si úkoly, e-mailová schránka praská ve švech a nevíme, kde nejdřív začít. Stresu ze zahlcení jde předejít už před samotným odjezdem – stačí si pomyslně uklidit pracovní stůl. Před dovolenou si připravte přehled rozdělaných úkolů, abyste se po návratu co nejrychleji zorientovali. Označte si, v jaké fázi jsou jednotlivé projekty, kdy mají termín, u koho čekáte na odpověď a zda máte vše potřebné k dispozici. Tento přehled usnadní práci také kolegovi, který vás bude po dobu nepřítomnosti zastupovat. Nezapomeňte na nastavení automatické odpovědi na e-maily a zanechání svého kontaktu pro urgentní případy.

Na dovolené si hlavně odpočiňte a po návratu nemějte strach – lenost vás po pár dnech zase přejde a budete se v kanceláři zase cítit jako ryba ve vodě.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na svém Facebooku.

S čím Vám Libretto pomůže?

Díky Librettu zvládnete každodenní povinnosti s klidnou hlavou a v dobré náladě.

Rady pro duši do vaší schránky

Zadejte váš e-mail a získejte pravidelný přísun rad pro vaši duši.

×

Nejčastěji vás zajímá

Vyhledávání na blogu

Související články

Jak na zdravý spánek? Aneb co dělat, když nemůžete v noci spát?

Jak na zdravý spánek? Aneb co dělat, když nemůžete v noci spát?

Říká se, že čím kratší doba spánku, tím kratší život. Myslet si…

Trápí vás únava nebo podrážděnost? Na vině může být nedostatek hořčíku

Trápí vás únava nebo podrážděnost? Na vině může být nedostatek hořčíku

Cítíte se ve stresu bez zjevné příčiny nebo vás překvapuje, jaké maličkosti…

Kouzlo time managementu: Jak si zorganizovat čas bez zbytečného stresu?

Kouzlo time managementu: Jak si zorganizovat čas bez zbytečného stresu?

Setkáváte se s tím, že vám seznam úkolů připadá nekonečný a přejete si, aby…

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku