Dovolená bez stresu: Jak si na ní skutečně odpočinout?

Dovolená bez stresu: Jak si na ní skutečně odpočinout?

Dny před odjezdem na dovolenou bývají náročné – nejen, že ji pečlivě plánujeme a balíme, ale zároveň se snažíme mít v práci čistý stůl. Přesto se spousta z nás vrací stejně unavená, jako když jsme na dovolenou odjížděli. Čím to je a jak si na opravdu odpočinout? Dozvíte se v článku. 

Proč může být dovolená stresující?

Hlídáte neustále e-mailovou schránku a máte pocit, že se bez vaší přítomnosti v práci vše rozsype? Realita většinou není tak hrozná, jakou si ji v hlavě vytvoříte. Obavám nepomáhají ani online technologie – být neustále ve střehu je stresující. Kvůli tomu nejste schopni na dovolené 100% vypnout a vracíte se z ní ve stejném rozpoložení, v jakém na ni odjíždíte. Přitom občas stačí jen málo.

Vezměte si delší volno

Týden dovolené na opravdový odpočinek nestačí. Lidskému organismu obvykle trvá několik dní, než si zvykne na dovolenkový režim, proto je dobré si alespoň jednou za rok dopřát delší dovolenou. Ideální je odpočinout si v kuse minimálně 14 dní. Během této doby si tělo dokáže odvyknout na stres způsobený prací a plně se aklimatizovat na odpočinkový režim. 

volno-na-dovolene

Vyřešte co nejvíce práce

Pohlídejte si, abyste před odjezdem měli vyřešené všechny potřebné úkoly, které nemůžete delegovat dále. Případně se ujistěte, kdo z kolegů bude zodpovídat za vaši agendu. Měli byste mít pocit, že se v práci během vaší nepřítomnosti nemá co pokazit a pokud přece jen, vaši kolegové mají instrukce, jak případný problém vyřešit. 

Vyrazte někam, kde to neznáte

Změnit prostředí je to nejlepší, co můžete o dovolené udělat. Pokud totiž zůstanete doma, s největší pravděpodobností se budete věnovat stejným činnostem jako třeba o víkendu. Na jiném místě se budete schopni zcela uvolnitnabrat dostatek energie a dobré nálady.

“Jak si pojistit dobrou dovolenkovou náladu? Přibalte si do cestovní tašky doplněk stravy Libretto, který obsahuje správný poměr kvalitních a udržitelně získaných omega-3 mastných kyselin, hořčíku, kyseliny listové a vitamínu E, tedy látek nezbytných pro silnou a zdravou psychiku.”

Buďte aktivní

Válení se na pláži zní fajn, ale pokud zvolíte výhradně pasivní dovolenou, může se stát, že se myslí budete neustále vracet k práci. Čím aktivnější dovolenou zvolíte, tím lépe si vaše tělo i hlava přivykne na odpočinek a zapomene, že nějaká práce vůbec existuje. 

Zkuste být co nejvíce offline

Chcete-li na dovolené skutečně vypnout, vypněte i telefon a zapomeňte na řešení pracovních záležitostí od pláže. Věřte nám, že si můžete dovolit být chvíli offline, neodpovídat na zprávy a nezvedat telefon. Tělo i mysl se vám za pořádný odpočinek odvděčí spoustou energie a vyšší produktivitou.

byt-offline

Dbejte na fyzické zdraví

I horké léto umí připravit nepříjemná zdravotní překvapení, kterým se dá snadno předcházet. Jak zdravě cestovat a jaká hygienická opatření mít na paměti, abyste místo letního odpočinku nemarodili? Přečtěte si několik tipů pro dovolenou ve zdraví.

Vraťte se o den dřív 

Dělá vám problém se po návratu z dovolené dostat zpět do pracovního módu? Pokud se z dovolené vrátíte o den dříve, snadněji se dostanete do běžného režimu a do práce se budete víc těšit. A co v práci? Doporučujeme se první dny věnovat spíše urgentním záležitostem a do klasického režimu se dostávat pozvolna. 

Pohodově i v době covidové

Obavy ze zrušení dovolené, nejasnost v pravidlech pro vycestování… Kvůli covidu je cestování v dnešní době obtížnější a stresovější. Proto se vyplatí být při plánování obezřetnější: 

  • Podmínky pro vycestování do zahraničí zjišťujte z oficiálních zdrojů, ideálně na stránkách ministerstva zahraničí.
  • Pokud to jde, vyvarujte se zálohám za dovolené a plaťte co nejméně položek předem. 
  • Zařiďte si cestovní pojištění, které zohledňuje i koronavirová rizika.
  • Vyhledávejte ubytování s možností okamžitého storna. 

Už máte jasno, jak si pořádně odpočinout? Přejeme pohodovou dovolenou! 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na svém Facebooku.

S čím Vám Libretto pomůže?

Díky Librettu zvládnete každodenní povinnosti s klidnou hlavou a v dobré náladě.

Rady pro duši do vaší schránky

Zadejte váš e-mail a získejte pravidelný přísun rad pro vaši duši.

×

Nejčastěji vás zajímá

Vyhledávání na blogu

Související články

Jak na zdravý spánek? Aneb co dělat, když nemůžete v noci spát?

Jak na zdravý spánek? Aneb co dělat, když nemůžete v noci spát?

Říká se, že čím kratší doba spánku, tím kratší život. Myslet si…

Trápí vás únava nebo podrážděnost? Na vině může být nedostatek hořčíku

Trápí vás únava nebo podrážděnost? Na vině může být nedostatek hořčíku

Cítíte se ve stresu bez zjevné příčiny nebo vás překvapuje, jaké maličkosti…

Kouzlo time managementu: Jak si zorganizovat čas bez zbytečného stresu?

Kouzlo time managementu: Jak si zorganizovat čas bez zbytečného stresu?

Setkáváte se s tím, že vám seznam úkolů připadá nekonečný a přejete si, aby…

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku