Trápí vás únava nebo podrážděnost? Na vině může být nedostatek hořčíku

Trápí vás únava nebo podrážděnost? Na vině může být nedostatek hořčíku

Cítíte se ve stresu bez zjevné příčiny nebo vás překvapuje, jaké maličkosti vás rozladí? Možná se k tomu ještě někdy přidají křeče svalů a bolesti hlavy. Tyto příznaky často značí, že tělu chybí hořčík. Přečtěte si, jak ho nejlépe doplnit.

Látka nezbytná pro každou naši buňku

Hořčík, známý také pod názvem magnesium, je jednou ze základních látek, které tělo potřebuje ke správnému fungování. Zpozorněte, protože jeho nedostatek není neobvyklý – chybí zhruba třetině z nás. 

Jaké příznaky mohou značit nedostatek hořčíku? 

  • Únava a vyčerpání,
  • nervozita a podrážděnost, 
  • špatné soustředění, 
  • ztuhlé svaly a křeče, 
  • bolesti hlavy, 
  • nespavost. 
žena vylamuje tablety s hořšíkem

Projezte se ke zdraví

Pestrá strava je nejlepším způsobem, jak hořčík doplnit. Denně ho potřebujeme přijmout nejméně 375 mg. Nejbohatším přírodním zdrojem magnesia jsou ořechy a semínka. Neváhejte si přidat nasekané oříšky třeba do snídaňové kaše nebo si jich hrst dopřejte na svačinu. Skvělé jsou para ořechy, mandle nebo kešu. Vítězem rostlinných zdrojů jsou dýňová semínka – ve 100 gramech obsahují 534 mg hořčíku.

žena si připravuje dýňová semínka

Mlsné jazýčky potěší, že další potravinou bohatou na hořčík je čokoláda. Měla by ale obsahovat minimálně 70 % kakaa.  A co teprve takový banán v čokoládě? Banány vám totiž také pomůžou denní dávku hořčíku splnit. Navíc obsahují i draslík, vitamín C nebo B6.

Dalším zdrojem jsou luštěniny. Čočka, fazole, cizrna, hrách nebo sója by měly mít ve vašem jídelníčku pevné místo. Pokud vás čočka na kyselo ani indický dhal neoslovují, zkuste zařadit tofu.

Vysokou dávku magnesia obsahuje také řada ryb – třeba oblíbený losos. Abyste z masa dostali potřebné látky, dbejte na kvalitu zdroje, ze kterého maso pochází. 

Doplňky stravy nebo relaxační koupel? 

Pokud vás trápí některé z příznaků nedostatku hořčíku nebo ho nedokážete doplnit stravou, sáhněte po doplňcích stravy. Zajistíte si tak denní dávku magnesia s jistotou a předejdete případným problémům. Dostatek hořčíku vám pomůže udržet si dobrou náladu i v zimě. 

Dvě tobolky Libretta denně se postarají nejen o doplnění hořčíku, ale také obsahují denní dávku omega-3 mastných kyselin, kyselinu listovou a vitamín E. Kombinaci, která pomůže zahnat únavu i podrážděnost. 

Hořčík se také velmi dobře vstřebá přes pokožku. Příjemnou variantou jeho doplňování tak může být koupel s epsomskou solí. Do teplé vany přidejte přibližně jeden hrnek epsomské soli, důkladně promíchejte a užijte si zdravou chvíli pro sebe.

žena si dopřává koupel s epsomskou solí

Jak doplňujete hořčík vy? Podělte se s ostatními o vaše tipy v komentářích na našem Facebooku. 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na svém Facebooku.

S čím Vám Libretto pomůže?

Díky Librettu zvládnete každodenní povinnosti s klidnou hlavou a v dobré náladě.

Rady pro duši do vaší schránky

Zadejte váš e-mail a získejte pravidelný přísun rad pro vaši duši.

×

Nejčastěji vás zajímá

Vyhledávání na blogu

Související články

Jak na zdravý spánek? Aneb co dělat, když nemůžete v noci spát?

Jak na zdravý spánek? Aneb co dělat, když nemůžete v noci spát?

Říká se, že čím kratší doba spánku, tím kratší život. Myslet si…

Kouzlo time managementu: Jak si zorganizovat čas bez zbytečného stresu?

Kouzlo time managementu: Jak si zorganizovat čas bez zbytečného stresu?

Setkáváte se s tím, že vám seznam úkolů připadá nekonečný a přejete si, aby…

Zaostřeno na rybí olej: jak se podílí na fyzickém zdraví i psychické pohodě?

Zaostřeno na rybí olej: jak se podílí na fyzickém zdraví i psychické pohodě?

Rybí olej na lžičce možná nepatří mezi naše oblíbené vzpomínky z dětství. Rodiče ale věděli, co dělají, když se nenechali našimi protáhlými obličeji odradit – obsahuje totiž dva typy omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité nejen pro kardiovaskulární systém a pokožku, ale také normální fungování mozku.

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku