
Život po covidu: jak pečovat o duševní zdraví?
Místo tepláků jsme oblékli úzké džíny nebo dokonce kostýmek, vrátili jsme se zpět do kanceláří, zažíváme hektičtější dny a v neposlední řadě se můžeme nacházet v náročné ekonomické situaci. To vše ovlivňuje naši psychiku. Jak si udržet úsměv na rtech v době post-covidové? A čí psychickou pohodu pandemie zasáhla nejsilněji?
Problémy se mohou objevit i za 4 roky
Těšili jste se, až se covid přežene, ale místo očekávané úlevy zažíváte psychickou nepohodu? Jedná se o přirozenou reakci organismu. Stresové hormony totiž působí částečně antidepresivně, čímž nás chrání při největší zátěži. Ve chvíli, kdy úroveň stresu klesne a s ním i hladina stresových hormonů, mohou se dopady předchozího náročného období projevit v plném rozsahu. Proto je podstatné o psychiku pečovat, i když se právě teď cítíte dobře.
Důležité je vyhledat pomoc
Pokud se problém objeví, neváhejte se obrátit na odborníky. Duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické a jít k lékaři s bolestí zad se také nestydíte, že? Pokud po delší dobu pociťujete psychické potíže, nespoléhejte, že se z toho vypovídáte nad skleničkou vína s kamarádkou a domluvte si schůzku s psychologem. Není to ostuda, právě naopak.
„Psychoterapie je vedena člověkem, který je schopen objektivnějšího pohledu na problémy pacienta, umí s nimi pracovat a jeho pohled není zatížen osobními vztahy. I pro pacienta může být někdy snazší o některých problémech mluvit s psychologem než s kamarádkou.” MUDr. Sylva Racková, Ph.D.
Psychiku žen zasáhla pandemie silněji
Patříte mezi ně? Není divu, situace kolem covidu dala obzvlášť maminkám malých školáků zabrat. Práce z domova, péče o děti a jejich distanční výuka přinášela extrémní zatížení a několik měsíců v tomto režimu mohlo zanechat šrámy na duševním zdraví.

Jde vám ze všeho hlava kolem? Zkuste 2 tobolky doplňku stravy Libretto každý den. Složení a poměr aktivních látek jsme navrhli tak, aby podpořily silnou a zdravou psychiku.
Prevence jako základ úspěchu
Abyste se psychickým problémům vyhnuli, pečujte o sebe a myslete na prevenci:
- Dostatečně spěte. To znamená alespoň 7,5 hodiny denně.
- Nastavte si pravidelný denní režim a dodržujte ho.
- Jezte pravidelně, ale nepřejídejte se. Vybírejte si pestrou a vyváženou stravu.
- Dbejte na dostatek pohybu. Alespoň krátká procházka každý den.
- Čerstvý vzduch léčí, dopřávejte si ho co nejvíce.
- Myslete pozitivně a nesnažte se změnit to, co nemůžete ovlivnit.
- Zlepšete svůj time management. Stresu se nevyhnete, ale dobrým rozplánováním času ho můžete zmírnit.

Nestyďte se vyhledat pomoc, pokud cítíte, že nejste v pohodě. Uvědomit si problém je první krok k úspěchu. A co vy? Neváhali byste se svěřit do rukou odborníka, kdyby to vaše psychika potřebovala?