Zaostřeno na rybí olej: jak se podílí na fyzickém zdraví i psychické pohodě?

Zaostřeno na rybí olej: jak se podílí na fyzickém zdraví i psychické pohodě?

Rybí olej na lžičce možná nepatří mezi naše oblíbené vzpomínky z dětství. Rodiče ale věděli, co dělají, když se nenechali našimi protáhlými obličeji odradit – obsahuje totiž dva typy omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité nejen pro kardiovaskulární systém a pokožku, ale také normální fungování mozku.

Zdraví na čajové lžičce

Ne náhodou často slýcháme, že máme jíst stravu bohatou na omega-3 mastné kyseliny – jsou totiž nezbytné pro celou řadu zásadních funkcí v našem těle. Nejdůležitějšími z omega-3 jsou především EPA a DHA, které jsou součástí buněčných membrán a mají silné protizánětlivé účinky. Zároveň patří mezi esenciální kyseliny, což znamená, že si je tělo neumí samo vytvořit a musíme mu je dodávat stravou. A právě rybí olej je jejich největším zdrojem.

Vaše srdce vám poděkuje

Rybí olej hraje důležitou roli důležitou roli v udržování normálního krevního tlaku a pomáhá udržovat naše srdce zdravé. Jeho pravidelný příjem snižuje riziko vzniku srdečních chorob, u těhotných žen se jeho pravidelný příjem zásadně podílí na vývoji plodu a u malých dětí má významný vliv na správnou mozkovou činnost.

Psychicky v pohodě jako ryba ve vodě

Pravidelná konzumace rybího oleje se pozitivně podílí nejen na správném fungování mozku, ale i na jeho kognitivních funkcích. Tedy na tom, jak se zvládneme soustředit, jak se vyjadřujeme a s jakou rychlostí pochopíme sdělované informace. Má pozitivní účinky na naši psychickou pohodu a dobrou náladu – podporuje vyplavování důležitých hormonů, jejichž nedostatek může způsobit výkyvy nálad i duševní nepohodu.

Dvě tobolky doplňku stravy Libretto obsahují nejen doporučení denní množství omega-3 mastných kyselin, ale také hořčík, kyselinu listovou a vitamín E, tedy kombinaci látek důležitých pro silnou a zdravou psychiku.

Kdyby nebyly ryby

Americká psychiatrická asociace doporučuje u dospělých minimální příjem 1000 mg EPA/DHA denně, což odpovídá konzumaci ryb alespoň dvakrát týdně. Pokud se ale ve vašem jídelníčku ryby tak často nevyskytují a nevábné tekutině na lžičce zrovna neholdujete, můžete si s doplněním esenciálních kyselin pomoct formou doplňků stravy. Jsou bez chuti i bez zápachu, nezapomeňte si ale hlídat obsah EPA a DHA, ať opravdu přijmete doporučené denní množství. A za jejich pravidelný příjem vám budou vaše tělo a mysl vděčné především v zimě, kdy se nedostatek světla podepisuje na našem zdraví.

TIP: Jaké další látky jsou tělu prospěšné? Přečtěte si, jak podpořit fyzické zdraví malých i velkých.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na svém Facebooku.

S čím Vám Libretto pomůže?

Díky Librettu zvládnete každodenní povinnosti s klidnou hlavou a v dobré náladě.

Rady pro duši do vaší schránky

Zadejte váš e-mail a získejte pravidelný přísun rad pro vaši duši.

×

Nejčastěji vás zajímá

Vyhledávání na blogu

Související články

Jak na zdravý spánek? Aneb co dělat, když nemůžete v noci spát?

Jak na zdravý spánek? Aneb co dělat, když nemůžete v noci spát?

Říká se, že čím kratší doba spánku, tím kratší život. Myslet si…

Trápí vás únava nebo podrážděnost? Na vině může být nedostatek hořčíku

Trápí vás únava nebo podrážděnost? Na vině může být nedostatek hořčíku

Cítíte se ve stresu bez zjevné příčiny nebo vás překvapuje, jaké maličkosti…

Kouzlo time managementu: Jak si zorganizovat čas bez zbytečného stresu?

Kouzlo time managementu: Jak si zorganizovat čas bez zbytečného stresu?

Setkáváte se s tím, že vám seznam úkolů připadá nekonečný a přejete si, aby…

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku