Jak si udržet psychickou pohodu i v zimě?

Jak si udržet psychickou pohodu i v zimě?

Nedostatek denního světla, sychravé počasí a zima – za takových podmínek je udržet si dobrou náladu a nepropadnout splínu těžší než kdy jindy. Proč tomu tak je a jak s nepříjemnými pocity bojovat, pokud na vás přece jen dolehnou?

Málo světla = zvýšená hladina melatoninu

V zimě nás nedostatek přirozeného denního světla ovlivňuje psychicky i fyzicky – imunita je oslabená, metabolismus se zpomaluje a jsme často bez nálady. Dochází ke zvýšené tvorbě melatoninu, jehož produkce je přímo závislá právě na míře světla. Pokud se tedy cítíte, že chcete celý den zůstat v posteli, na vině je právě hormon spánku. Jak nad ním vyzrát? Přes den se co nejvíce vystavujte slunečnímu světlu a večer naopak omezte modré světlo zářících obrazovek telefonů, televizí a počítačů, které uvolňování melatoninu zastavuje.

Svíčky a světelná terapie? Seveřané ví, jak na to

Inspiraci na to, jak se vyrovnat s nedostatkem světla, můžeme najít u obyvatel severských zemí. V jejich oknech svítí lampy a svícny a v téměř každé domácnosti hoří svíčky, které díky žlutému světlu působí pozitivně na psychiku a navíc přispívají k příjemné atmosféře. Když se nepříjemné pocity přeci jen stupňují, vyráží Skandinávci na světelnou terapii, která spočívá v působení jasného, plnospektrálního světla. Používá se při psychických potížích, pomáhá k odbourávání stresu a vyrovnává poruchy biorytmu. 

Terapie světlem se začíná více rozmáhat i u nás. Pokud na vás znovu padne špatná nálada a nepomohou ani voňavé svíčky, zkuste se podívat, jestli si na ni nemůžete zajít právě ve vašem městě.

Terapie světlem se začíná více rozmáhat i u nás.

Jak na zimní blues?

Vyšší míra stresu, nervozity a prohlubující se nepříjemné pocity a obavy jsou pro podzimní a zimní období typické a postihují velkou část společnosti. Tento stav dokonce dostal svůj vlastní název a odchází zpravidla až se začátkem jara. Jak proti zimnímu blues bojovat, pokud nechcete upadnout do několika měsíců trvající letargie? Hladinu serotoninu vám zvedne procházka na čerstvém vzduchu a cvičení. Pokud to počasí nedovolí nebo venkovnímu sportu zrovna neholdujete, zkuste jógu, kterou se nejen skvěle protáhnete, ale také si vyčistíte hlavu.

Doplňte tělu potřebné látky

V temných zimních měsících více než kdy jindy důležité dodávat tělu potřebné látky, ideálně pestrou stravou. Volbou můžou být i doplňky stravy, které v sobě kombinují vyváženou formou hned několik vitamínů a minerálů. Mezi ty nejdůležitější patří vitamín D, podílející se na kognitivních funkcích mozku a tvorbě serotoninu a vitamín E, chránící před oxidativním stresem. Náš organismus se neobejde ani bez omega-3 mastných kyselin, které si nedokáže sám vyrobit a které přispívají k normální činnosti mozku. Nezapomeňte ani na hořčík pro podporu normální psychické činnosti a snížení únavy a vyčerpání.

Žena bere tabletku hořčíku pro snížení únavy a vyčerpání.

Psychickou pohodu i v zimních měsících můžete podpořit doplňkem stravy Libretto. Dvě tobolky denně obsahují vyvážený poměr kvalitních a udržitelně získaných omega-3 mastných kyselin, hořčíku, kyseliny listové a vitamínu E, látek pro zdravou duši.

6 tipů pro udržení duševní pohody

  • Využijte slunečných dnů a vyrazte do přírody.
  • Nastavte si pravidelný spánkový režim a spěte alespoň 7 hodin denně.
  • Jezte dostatek ovoce a zeleniny s obsahem kyseliny listové a vitamínu C.
  • Víkendy věnujte relaxaci a odpočinku.
  • Najděte si nový koníček, který vás bude bavit.
  • Pokud se nepříjemné pocity prohlubují, zvažte návštěvu psychologa.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho na svém Facebooku.

S čím Vám Libretto pomůže?

Díky Librettu zvládnete každodenní povinnosti s klidnou hlavou a v dobré náladě.

Rady pro duši do vaší schránky

Zadejte váš e-mail a získejte pravidelný přísun rad pro vaši duši.

×

Nejčastěji vás zajímá

Vyhledávání na blogu

Související články

Jak na zdravý spánek? Aneb co dělat, když nemůžete v noci spát?

Jak na zdravý spánek? Aneb co dělat, když nemůžete v noci spát?

Říká se, že čím kratší doba spánku, tím kratší život. Myslet si…

Trápí vás únava nebo podrážděnost? Na vině může být nedostatek hořčíku

Trápí vás únava nebo podrážděnost? Na vině může být nedostatek hořčíku

Cítíte se ve stresu bez zjevné příčiny nebo vás překvapuje, jaké maličkosti…

Kouzlo time managementu: Jak si zorganizovat čas bez zbytečného stresu?

Kouzlo time managementu: Jak si zorganizovat čas bez zbytečného stresu?

Setkáváte se s tím, že vám seznam úkolů připadá nekonečný a přejete si, aby…

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku