
Jak si udržet psychickou pohodu i v zimě?
Nedostatek denního světla, sychravé počasí a zima – za takových podmínek je udržet si dobrou náladu a nepropadnout splínu těžší než kdy jindy. Proč tomu tak je a jak s nepříjemnými pocity bojovat, pokud na vás přece jen dolehnou?
Málo světla = zvýšená hladina melatoninu
V zimě nás nedostatek přirozeného denního světla ovlivňuje psychicky i fyzicky – imunita je oslabená, metabolismus se zpomaluje a jsme často bez nálady. Dochází ke zvýšené tvorbě melatoninu, jehož produkce je přímo závislá právě na míře světla. Pokud se tedy cítíte, že chcete celý den zůstat v posteli, na vině je právě hormon spánku. Jak nad ním vyzrát? Přes den se co nejvíce vystavujte slunečnímu světlu a večer naopak omezte modré světlo zářících obrazovek telefonů, televizí a počítačů, které uvolňování melatoninu zastavuje.
Svíčky a světelná terapie? Seveřané ví, jak na to
Inspiraci na to, jak se vyrovnat s nedostatkem světla, můžeme najít u obyvatel severských zemí. V jejich oknech svítí lampy a svícny a v téměř každé domácnosti hoří svíčky, které díky žlutému světlu působí pozitivně na psychiku a navíc přispívají k příjemné atmosféře. Když se nepříjemné pocity přeci jen stupňují, vyráží Skandinávci na světelnou terapii, která spočívá v působení jasného, plnospektrálního světla. Používá se při psychických potížích, pomáhá k odbourávání stresu a vyrovnává poruchy biorytmu.
Terapie světlem se začíná více rozmáhat i u nás. Pokud na vás znovu padne špatná nálada a nepomohou ani voňavé svíčky, zkuste se podívat, jestli si na ni nemůžete zajít právě ve vašem městě.

Jak na zimní blues?
Vyšší míra stresu, nervozity a prohlubující se nepříjemné pocity a obavy jsou pro podzimní a zimní období typické a postihují velkou část společnosti. Tento stav dokonce dostal svůj vlastní název a odchází zpravidla až se začátkem jara. Jak proti zimnímu blues bojovat, pokud nechcete upadnout do několika měsíců trvající letargie? Hladinu serotoninu vám zvedne procházka na čerstvém vzduchu a cvičení. Pokud to počasí nedovolí nebo venkovnímu sportu zrovna neholdujete, zkuste jógu, kterou se nejen skvěle protáhnete, ale také si vyčistíte hlavu.
Doplňte tělu potřebné látky
V temných zimních měsících více než kdy jindy důležité dodávat tělu potřebné látky, ideálně pestrou stravou. Volbou můžou být i doplňky stravy, které v sobě kombinují vyváženou formou hned několik vitamínů a minerálů. Mezi ty nejdůležitější patří vitamín D, podílející se na kognitivních funkcích mozku a tvorbě serotoninu a vitamín E, chránící před oxidativním stresem. Náš organismus se neobejde ani bez omega-3 mastných kyselin, které si nedokáže sám vyrobit a které přispívají k normální činnosti mozku. Nezapomeňte ani na hořčík pro podporu normální psychické činnosti a snížení únavy a vyčerpání.

Psychickou pohodu i v zimních měsících můžete podpořit doplňkem stravy Libretto. Dvě tobolky denně obsahují vyvážený poměr kvalitních a udržitelně získaných omega-3 mastných kyselin, hořčíku, kyseliny listové a vitamínu E, látek pro zdravou duši.
6 tipů pro udržení duševní pohody
- Využijte slunečných dnů a vyrazte do přírody.
- Nastavte si pravidelný spánkový režim a spěte alespoň 7 hodin denně.
- Jezte dostatek ovoce a zeleniny s obsahem kyseliny listové a vitamínu C.
- Víkendy věnujte relaxaci a odpočinku.
- Najděte si nový koníček, který vás bude bavit.
- Pokud se nepříjemné pocity prohlubují, zvažte návštěvu psychologa.